Melchior Wańkowicz - Panorama losu pisarza. Wystawa w 40. rocznicę śmierci.

10 września 2014 roku; w 40. rocznicę śmierci Melchiora Wańkowicza, w pałacu Stadniny Koni Racot uroczyście otwarto wystawę poświęconą osobie i twórczości tego wielkiego polskiego pisarza XX w. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z unikalną kolekcją wańkowiczianów pochodzącą ze zbiorów dra Grzegorza Nowaka z Parska oraz spotkać się z prawnukiem autora "Ziela na kraterze", panem Dawidem Walendowskim. Miłą uroczystość zakończyła degustacja "Zupy na gwoździu a la Melchior Wańkowicz", którą nie po raz pierwszy promuje gościnna kuchnia pałacowa w Racocie. Organizatorami spotkania było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej, Stadnina Koni Racot Sp. z o.o., Wydawnictwo Quarta, Muzeum Regionalne im. dr. H. Florkowskiego w Kościanie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
W Racocie ekspozycja czynna będzie w pałacu Stadniny Koni Racot w dniach 10-21.09.2014 (od godz. 11.00 do godz. 18.00), po czym zostanie przeniesiona do Muzeum Regionalnego im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie, gdzie można będzie ją zwiedzać w dniach 23.09-5.10.2014, w godzinach pracy muzeum.
To w ostatnim czasie kolejne już wydarzenie kulturalne w racockim pałacu, który urasta do roli poważnego mecenasa kultury na Ziemi Kościańskiej. Bardzo cieszy też współpraca i zaangażowanie prężnego zespołu Muzeum Regionalnego w Kościanie, z dyrektorem placówki Dariuszem Kramem na czele.

Relację filmową przygotowała Telewizja Leszno

Fotoreportaże z wernisażu:
Dra Romana Wasielicy z Kościana
Macieja Szymczaka (poniżej)